تفاوت استارت آپ و دیگر بیزینس ها

startup
تا یه جایی همه یک برداشتی از استارت آپ ها توی ذهنشون دارن. چون بهرحال این روزا از هر گوشه و کناری یا خبرش میرسه یا یه جمعی از دانشجوها مشغول صحبت راجع بهش هستن اما متاسفانه هیچ تعریف آکادمیک و دقیقی ازش ندارن.

نیل بلومنتال، موسس و مدیرعامل کمپانی واربی پارکر (Warby Parker) استارت آپ رو اینطور تعریف میکنه:

استارت آپ یک کمپانی نوپا است که راه‌حلی نوین را برای یک مساله ارائه می‌کند؛ در حالی که تضمینی برای موفقیت کمپانی از طریق راه حل ارائه شده وجود ندارد.

اما تفاوت استارت آپ با بیزینس معمولی چیه؟ اینجا بخونین!

از تعریف و تفاوت ها که بگذریم میخوام تجربه ی شخصی خودمو باهاتون به اشتراک بذارم.

یادمه اولین باری که برای مصاحبه رفتم یک شرکت مدیر اونجا ازم پرسید که آیا میدونم استارت آپ چیه؟ منم چون نمیدونستم گفتم یه چیزی بگم، اتفاقی که نمیوفته. گفتم تااونجایی که من میدونم یه جمعی از افرادن دور هم جمع شدن تا یه کاری انجام بدن!!! بعدش مدیر شرکت یه نگاه عاقل اندر سفیهانه بمن انداخت و اونجا بود که فهمیدم هیچی راجب استارتاپ نمیدونم.

بعد ایشون خیلی محترمانه برام توضیح دادن که از لحاظ تئوری یعنی چی و اینکه چه حوزه ی پر ریسک و حساسیه. برام جالب شده بود که توی یک همچین محیطی کار کنم. البته اینم بگم که من بعنوان کارآموز وارد اونجا شده بودم و سراسر محیط اون شرکت، جو و افرادش برام تازگی داشت. اینم بای دیفالت میدونین که بار اول هرچیزی چه حسی داره پس نیازی نیست بگم.

ازون روز به بعد من کارآموز یک شرکت استارتاپی شده بودم اما هنوزم نمیدونستم منی که اینجام چه فرقی با کارآموزی که توی یک شرکت دانش بنیان مشغوله چیه. تا ماه اول هم برام ملموس نبود چون صرفا درگیر دیباگ و کد زنی بودم. از ماه دوم که تونستم روی پای خودم وایسم و تنهایی به کمک ctrl + z کد بزنم کم کم متوجه شدم که بین استارتاپ و بقیه جاها خیلی تفاوت ها هست. یک نمونه ی کوچیکش اونجاست که عموما بخاطر تعداد کم افراد، رول ها و مسولیت های متفاوت روی دوش شما میوفته. مثلا من توی شرکت مشغول طراحی UI بودم که یهو میگفتن بک اند سایت یه باگ خیلی بد داره که سریعا باید رفع بشه! حالا شمایی و یه دنیا ترس و اولین چیزی که میگی اینه که بک اند به من چه ارتباطی داره؟ منو چه به php  و python  و امثال هم؟ اما متاسفانه گوش استارت آپ به این حرف ها بدهکار نیست و شما مجبوری سریعا آستین بالا بزنی و دنبال راه حل بگردی. در همین حین هم یه new tab باز میکنی و میزنی “آموزش فارسی/انگلیسی php”!

این یک مثال خیلی کوچیک از تفاوت استارتاپ و شرکت های دانش بنیان و غیرس. اما خبر خوب اینه که اگه شما دنبال یادگیری باشی بهترین جا برای شروع یک استارتاپ نو پاس! چرا؟ چون اول راه کلی باگ و مشکل دارن که شما رو مثل یک گرداب توی دل خودش گیر میندازه اما وقتی تموم بشه از شما یک شخص باتجربه ساخته که براحتی میتونین به خودتون برای حل مشکل های بعدی اتکا کنین و با اعتماد بنفس کامل از پسش بربیاین. در یک کلام استارت آپ این پتانسیل رو داره که از یک جوون خامِ بی تجربه و بدون تخصص، یک بیزینس من با یک بک گراند تخصصی بسازه! چی ازین بهتر؟

پس اگه یه زمانی تصمیم داشتین برای کارآموزی اقدام کنین سعی کنین برین سراغ استارت آپ ها. این برداشت رو هم نکنین که شرکت های دانش بنیان مناسب نیستن. نه! اصلا اینطور نیست. اینجا در واقع انتخاب بین خوب و خوب تره! استارت آپ شخصیت شما رو چند بعدی شکل میده درصورتی که بقیه اینطور نیستن.

2 دیدگاه در “تفاوت استارت آپ و دیگر بیزینس ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *