چطور به عنوان یک توسعه دهنده سبک زندگی سالمی داشته باشیم؟ (قسمت اول!)

developers healthy lifestyle
عجب موضوعی! فکرشم نمیکردم روزی برسه که بخوام راجع به این بنویسم! همیشه فکر میکردم زندگی یک توسعه دهنده مشکلات کمتری نسبت به بقیه داره.البته کاملا اشتباه هم فکر نمیکردم اما درست هم نبوده. حقیقت اینه که هرکاری (صرف از پشت میز نشینی و میدانی بودنش) سختی های خودشو داره و صد در صد نمیشه گفت شغل x  از شغل y راحت تره به همین دلیل هرچی توی مطلب امروز میخونین صرفا برای توسعه دهنده ها نوشته شده نه اینکه برای بقیه جواب نمیده بلکه من فقط از دیدگاه یک توسعه دهنده به قضیه نگاه کردم و نوشتم.

جامعه ما همیشه تمام سعی و تلاششون این بوده که کد یا پروژه ای که مشغول کار روی اون هستن به نحو احسن خروجی بده و اصطلاحا هیچ باگی نداشته باشه. اما هیچ وقت سعی نکردن که یک لایف استایل بدون باگ برای خودشون دولوپ کنن و میتونم با اطمینان بگم n% مشکلات ما بخاطر همین موضوع بوده!

البته این آمار بر اساس افراد متفاوت میتونه کاملا متفاوت باشه برای همین آمار دقیقی ازش در دسترس نیست. مثلا درنگاه کسایی که توی یک شرکت یا استارتاپ مشغولن، فریلنسر ها ز غوغای جهان فارغ اند! چرا؟ بخاطر اینکه فکر میکنن فشاری کاری/روانی کمتری روی فریلنسرهاس. (این مساله توی ایران به صورت گسترده دیده میشه. یعنی هرکسی با هر کاری فکر میکنه بیشترین فشار روی اونه. حالا اگه این مثال رو روی زندگی روزانه مردم تعمیم بدیم میبینیم که هرکسی فکر میکنه بدبخترین آدم روی زمینه!)

بگذریم…

زندگی توسعه دهنده ها از همون ابتدا به صورتی نبوده که در گذر زمان تکامل پیدا کنه و به یک شکل خاص و استیبل برسه؛ متاسفانه از روز اول پشت لپتاپ و سیستم بودن تا به همین امروز و بخاطر حجم کار و پروژه ها فرصت خیلی کمی برای خودشون دارن؛ اونقدر کم که حتا این موضوع روی روتین روزانه ی زندگیشون تاییر منفی گذاشته. اگه توی جامعه ی توسعه دهنده ها دقت کرده باشین میبینین که قریب به اتفاقشون، در خوش بینانه ترین حالت از کمبود خواب و لاغری رنج میبرن. قصدم این نیست که این موارد رو بررسی کنم. میخوام به عنوان یک دولوپر یک سری راهکار پیشنهاد کنم که بیشترین لذت رو از کد زدن ببرین.

  1.  ورزش کنین. 

اولین و مهم ترین راهکاری که به ذهنم رسید ورزشه! ورزش همون ماهیی هست که هرموقع از آب بگیرینش تازس. بسته به علاقتون یه رشته ی ورزشی انتخاب کنین و با یک برنامه منظم دنبالش کنین. بعد از یه مدت تاثیر مثبتشو روی زندگی و حتا کارتون میبینین. از کسایی که به این اصل حسابی معتقده جادی عزیز هست که روزشو با دوچرخه سواری شروع میکنه و از ویدیو ها و استوری های اینستاگرامش میشه حدس زد که حالش حسابی خوبه.

  1. زودتر بخوابین!

اصلا شوخی نمیکنم. خواب سر شب یکی از عوامل سرحالی صبح فرداس! دلیل علمی زیاد داره اگه دوست داشتین این لینکو بخونین! ممکنه بگین همینطوری وقت کافی برای کار نداریم و این پیشنهاد منطقی نیست. خب حق دارین. من میگم جای اینکه از ساعت ۱ تا ۷ بخوابین از ۱۰ بخوابین تا ۴! اصلا از لحاط کمی فرقی نداره اما کیفی زمین تا آسمون فرق میکنه! فقط یه هفته امتحان کنین اگه جواب نداد با من.

  1. رژیم غذایی مناسبی داشته باشین.

فکر نمیکنم نیاز باشه برای این یکی دلیل علمی بیارم؛ همین که موقع کد زدن بجای چیزایی که بدرد نمیخورن چیزی بخورین که به قول مامان بزرگا به تننون بشینه کافیه.

  1. یک سرگرمی مخصوص به خودتون داشته باشین.

همین که یک علاقه ی جدا از کارتون داشته باشین کمک میکنه کیفیت کارتون بیشتر بشه. این سرگرمی که میگم هرچیزی که فکر میکنین میتونه باشه بشرطی که ازش لذت کافی رو ببرین. برای خود من عکاسی هست که جدیدا خیلی بهش علاقه مند شدم. توی مسیر برگشت به خونه یا شرکت نیم ساعت وقت بذارین و ببینین دلتون چی دوست داره. مطمئن باشین ضرر نمیکنین.

  1. آخر هفته ها بزنین به دل طبیعت!

این از همون مواردیه که تاثیر صددرصد مثبت توی زندگیتون میذاره. (دلایلش رو اینجا بخونین) اما تجربه ی شخصی خودم به این صورته که اگه با ۱۰۰% خستگی رو به سوی طبیعت کنین بصورت کاملا ریستارت شده برمیگردین و به نظرم همین یه دونه دلیل برای پذیرش این موضوع کافیه.

خب تا اینجای کار که فقط چندتا پیشنهاد خیلی ساده دادم که بدرد هر شخصی با هر حرفه ای میخورد. اما قسمت بعد، پیشنهادیی که میدم کاملا اختصاص به توسعه دهنده ها داره و پتانسیل اینو داره که کیفیت زندگی و کارشونو چند برابر بهتر کنه، البته بشرط اینکه عملی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *